Radca prawny Dominik Boruta
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie
nr wpisu: Sz-1036 , ostatnio on-line 15.04.2013 22:32
Znajdujesz się na: Strona główna Blog Bezprawny zastaw

Bezprawny zastaw

Data: 17.03.2013, Kategoria: prawo wykroczeń, Liczba wyświetleń: 2519

Zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 2ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych: Kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Przeraża jak często, apraktycznie codziennie przepis ten jest naruszany przez wielu usługodawców. Zdałem sobie z tego sprawę, kiedy kilka dni temu w jednym z lokali, chcąc skorzystać ze stołu do bilarda, poproszono mnie o zastaw w postaci dowodu osobistego. Kiedy zapytałem sympatyczną panią kelnerkę na jakiej podstawie prawnej chce zatrzymać mój dowód osobisty, usłyszałem, że takie zasady ustalił szef.  Z gry w bilard oczywiście zrezygnowałem. Nie chciałem bowiem, aby mój dowód był bezprawnie zatrzymywany. Okazało się jednak, iż zdarzenie to nie jest odosobnione. Z relacji moich znajomych  dowiedziałem się,  iż bardzo często taka bezprawna forma zastawu jest stosowana.

Jak bronić się zatem w takich sytuacjach? Wydaje się, że przede wszystkim należy informować takich usługodawców, iż jeżeli zatrzymają jako zastaw nasz dowód osobisty narażają się na odpowiedzialność  za wykroczenie. Wskrajnych jednak przypadkach możemy poinformować o praktykach stosowanych przez takiego usługodawcę Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Pytania i komentarze

  • tomek

    Dodano: 17/04/2013 05:04

    mnie tez sie to zdarzyło ostatnio. teraz juz wiem co zrobic, dziekuje

Wykonanie: Nasz-Prawnik.pl